Fotowoltaika ( PV ) zajmuje się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną czyli inaczej wytwarzanie prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego.
Fotowoltaika znajduje obecnie coraz szersze zastosowanie, z dwóch głównych powodów: ekologicznych, ekonomicznych oraz praktycznych (promieniowanie słoneczne jest praktycznie wszędzie dostępne).
Elektrownie słoneczne (fotowoltaiczne) to nie tylko źródło czystej energii, pozwalające ograniczać emisję dwutlenku węgla, ale także możliwość obniżenia rachunku za energię lub możliwość generowania dodatkowego zysku ze sprzedaży energii.
Energetyka prosumencka
Jest to na chwilę obecną najłatwiejszy w Polsce sposób wykorzystania energii elektrycznej produkowanej w elektrowni słonecznej o mocy do 50 kW. Inwestor staje się prosumentem – wytwórcą energii na potrzeby własne. W rozwiązaniu tym wielkość systemu dopasowana jest do zużycia energii, a jego moc nominalna nie jest większa niż przydział mocy do danego budynku. W rozwiązaniu takim nie ma więc konieczności występowania do zakładu energetycznego o warunki przyłączeniowe, lecz formalności załatwiane są w ramach uproszczonej procedury.
Schemat działania instalacji prosumenckiej – jeżeli w danym momencie wszystkie urządzenia w budynku pobierają moc 1000W (100% zużycia), a instalacja fotowoltaiczna generuje tym czasie 800W, to 80% zużywanej energii pochodzi z fotowoltaiki, a pozostałe 200W czyli 20% jest dobierane z sieci i użytkownik płaci wyłącznie za te 20%.
Opisana tutaj instalacja z założenia zaspokaja tylko potrzeby energetyczne danego budynku. Produkowany przez moduły fotowoltaiczne w ciągu dnia prąd jest na bieżąco zużywany przez działające w budynku urządzenia. Statystycznie instalacja fotowoltaiczna o wielkości 10kWp uzupełnia 20-30% rocznego zapotrzebowania energii. Jeżeli natomiast występują nadwyżki, są one odprowadzane do sieci i sprzedawane:
a) Od 1 lipca 2024 roku w systemie RCE (godzinowym):
b) Przed 1 lipca 2024 roku w systemie RCEm (miesięcznym)
c) w przypadku gdy właścicielem instalacji jest firma – po stawce rynkowej. Za każdą wyprodukowaną MWh firma otrzymuje również zielony certyfikat.
Przy aktualnej cenie energii dla gospodarstw domowych na poziomie 0,65 PLN / kWh, przy uwzględnieniu współczynnika wzrostu cen energii na poziomie 7-8%, okres zwrotu z inwestycji w taką elektrownię słoneczną wynosi orientacyjnie 8-12 lat. Przy uwzględnieniu 40% dotacji okres ten ulega skróceniu do ok 5 lat. Dodatkowo, na korzyść systemu fotowoltaicznego przemawia fakt, że nie wymaga on żadnej obsługi ani nakładów finansowych na utrzymanie. Standardowa gwarancja na moduły fotowoltaiczne wynosi 25 lat!